Wartościowe artykuły

2pu

Jedzenie i picie

Najgorętsze trendy w gastronomii na letnie imprezy

Najgorętsze trendy w gastronomii na letnie imprezy

Z biegiem lat pojawiają się i znikają letnie trendy imprezowe, odzwierciedlając zmieniające się czasy. Ale bez względu na wiek, w jakim mieszkasz, na imprezie zawsze znajdzie się miejsce na catering. Zanim zaplanujesz przyjęcie urodzinowe lub spotkanie rodzinne, zapoznaj się ze wszystkimi wskazówkami dotyczącymi letniego cateringu w 2022 r., aby uczynić Twoje wydarzenie niezapomnianym przeżyciem.

Ekscytujące doświadczenia kulinarne

Chociaż nostalgiczne grillowane sery i przekąski, które przypominają gościom o dzieciństwie, zawsze znajdą swoje miejsce na letnich imprezach gastronomicznych, niektórzy gospodarze wybierają kreatywne zwroty akcji, aby na nowo wyobrazić sobie stare ulubione. Wiele trendów gastronomicznych na letnie przyjęcia w tym roku to nie tylko pomysłowe podmuchy przeszłości, ale także ekscytujące nowe doznania smakowe. Ten trend prawdopodobnie wyłonił się z chęci szukania nowych przygód po tak długim przebywaniu w środku podczas pandemii i przejawia się na różne sposoby w menu cateringowych w Gastro Crew.

Jeśli szukasz wskazówek dotyczących letniego cateringu, które zaspokoją trendy 2022 roku, wybierz pikantne dania, które rozświetlą kubki smakowe imprezowiczów. Jedzenie cateringowe o wyrazistych smakach, takie jak kurkuma, z pewnością dostarczy gościom niezapomnianych wrażeń. Oczywiście te ekscytujące doznania nie dotyczą tylko smaków. Wielu gospodarzy zamawia dania z całego świata, aby zabrać swoich gości w kulinarną podróż.

Uważne posiłki

Kolejną wskazówką letniego cateringu na imprezę na bieżąco z najnowszymi trendami jest dostarczanie bardziej naturalnych potraw. Goście chcą na swoich spotkaniach jeść więcej zdrowej żywności, co spowodowało popularność grzybów, warzyw i świeżych owoców na przyjęciach. Oczywiście to, że są zdrowe, nie oznacza, że ​​muszą być nudne. Istnieje wiele atrakcyjnych form, w jakich można prezentować warzywa, np. kolorowe kubki surowe.

Jedną z porad dotyczących letniego cateringu, która zawsze będzie aktualna, jest zapewnienie gościom opcji wegetariańskich, a ponieważ zrównoważone produkty stają się coraz bardziej atrakcyjne, następuje również gwałtowny wzrost posiłków na bazie warzyw. Ta cecha rozciąga się na fleksitarian, co jest nowym trendem żywieniowym skoncentrowanym na jedzeniu pokarmów roślinnych w celu zmniejszenia spożycia mięsa.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje nadrzędny trend gastronomiczny w kierunku większej liczby opcji „od gospodarstwa do stołu”, które zapewniają gościom świeży smak towarzyszący sezonowi letniemu. Wielu gospodarzy zdecydowało się na dodanie lawendy, rozmarynu i innych ziół, aby nadać swoim potrawom cateringowym jeszcze bardziej naturalny charakter.

Unikalne koktajle

Posiłki cateringowe to nie jedyne miejsca, w których zioła mają większe zastosowanie. Niektórzy gospodarze zaczęli używać ich częściej w specjalnych koktajlach, aby zapewnić gościom spersonalizowane wrażenia z picia. Koktajle jako całość stały się znacznie bardziej pomysłowe, z dodatkiem cytryn i innych ekscytujących dodatków oraz mieszaniem smaków, aby stworzyć jedyny w swoim rodzaju napój. Jeśli szukasz dodatkowej elegancji wizualnej, zatrudnienie doświadczonego miksologa może sprawić, że tworzenie koktajli będzie bardziej ekscytujące.