Wartościowe artykuły

2pu

Budowa i remont

Jaka jest różnica między typami wyposażenia biura?

Jaka jest różnica między typami wyposażenia biura?

Aranżacja powierzchni biurowej to proces, dzięki któremu przestrzeń wewnętrzna zostaje dostosowana do miejsca zajmowanego przez najemcę.

Obejmuje instalację dowolnych obiektów, takich jak kuchnia czy łazienka, a także tworzenie sal konferencyjnych, stanowisk pracy, stref odpoczynku i podnoszenie podłogi. Wiele nowych biur jest wynajmowanych w tak zwanym formacie  lub jako wyposażenie Cat A. Oba te formaty oznaczają, że potrzeba trochę pracy, aby stworzyć przestrzeń kat. B odpowiednią dla działalności biznesowej. W tym blogu przedstawiamy różne rodzaje wyposażenia, z jakimi może się składać nieruchomość oraz co będzie zazwyczaj dostępne w każdej z kategorii.

Powłoki i rdzenia:

Wykończenie skorupy i rdzenia to tylko pusta nieruchomość skorupy, zwykle w stanie, który deweloperzy zapewniają w trakcie budowy. Z zewnątrz budynek wygląda na kompletny, natomiast wewnątrz będzie wyglądał jak plac budowy z betonowymi podłogami, ścianami i sufitami, bez zainstalowanego oświetlenia i innych urządzeń. Ofertę na wyposażenie wnętrza znajdziesz na stronie https://www.duer.pl/firmy/fit-out-warszawa/.

Przy wynajmie takiej przestrzeni każdy nowy najemca musiałby zainstalować wszystkie udogodnienia, które sprawią, że nieruchomość będzie dla nich komfortowa i bezpieczna. Często w przypadku takich nieruchomości pomieszczenia ogólnodostępne, w tym windy, recepcje i klatki schodowe, są w pełni wykończone w wysokim standardzie i są odpowiednie dla każdego przychodzącego najemcy.

Wyposażenie kategorii A:

Nie ma standardowej definicji wyposażenia kategorii A. Są to zazwyczaj przestrzenie funkcjonalne, które często będą wymagały umeblowania. Choć nadają się do zamieszkania, zwykle są to tylko otwarte wykończenia z absolutnie niezbędnymi elementami, co pozwala ekspertowi od wyposażenia lub projektantowi biura na odciśnięcie swojego piętna na przestrzeni.

Poza tym, że nie jest umeblowane, wyposażenie Cat A nie zawiera wielu rzeczy, które chciałbyś mieć w przestrzeni biurowej, takiej jak kuchnia, miejsca do odpoczynku lub sale konferencyjne. Aby je mieć, należy zainstalować wyposażenie Cat B, które jest dostosowane do własnych specyfikacji. Dobrze proces remontu opisano na stronie https://odbiur.pl/remonty.

Co zwykle zawiera wyposażenie Cat A?

 • Czujniki dymu, czujniki czadu i usługi wykrywania pożaru
 • Podstawowe narzędzia, takie jak działające wtyczki, oświetlenie i hydraulika
 • Klimatyzacja, ogrzewanie i wentylacja
 • Podłogi podniesione i sufity podwieszane (zwykle o dość podstawowym wykończeniu)
 • Podstawowe wykończenia wewnętrzne

Wyposażenie kategorii B:

Wyposażenie kategorii B następuje po wyposażeniu kategorii A i tworzy przestrzeń, do której można się natychmiast przenieść. Zazwyczaj jest to pozostawione zaprojektowaniu i stworzeniu przychodzącemu najemcy, ponieważ często jest ono dostosowane do konkretnych potrzeb firmy.

Przekształcenie podstawowego wyposażenia Cat A w coś idealnego dla Twojej firmy wymaga ogromnej pracy. Obejmuje to tworzenie sal konferencyjnych, różnego rodzaju stanowisk pracy oraz wszelkich dodatkowych udogodnień, takich jak kuchnia czy miejsca do odpoczynku.

Każde wyposażenie kategorii B powinno bezpośrednio odzwierciedlać Twoją branżę i etos firmy. Obejmuje to meble i układ, które uzupełniają kulturę Twojej firmy i estetykę, która pasuje do wizerunku, który próbujesz przedstawić. Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, aby Twoi pracownicy czuli się komfortowo i mogli pracować, ponieważ może to okazać się niezbędne do utrzymania najlepszych talentów, a także do przyciągnięcia nowych członków zespołu do rozwoju firmy.

Co zwykle zawiera wyposażenie Cat B?

 • Meble i stanowiska pracy
 • Instalacje IT i infrastruktura towarzysząca
 • Partycjonowanie obejmujące sale konferencyjne, strefy spotkań i biura
 • W pełni wyposażona kuchnia i inne niekomunalne udogodnienia biurowe
 • Design i branding firmy
 • Zmiana trasy klimatyzacji i punktów zasilania w celu odzwierciedlenia zmiany układu

Nasza rada:

Podpisując nową umowę najmu , ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, w jakim stanie będzie nieruchomość i co zostanie uwzględnione. W branży nie ma żadnych standardów, a definicja wyposażenia  może różnić się od definicji jednego właściciela. Ponadto w niektórych umowach najmu istnieje przepis, który wymaga zwrotu powierzchni wynajmującemu w jej pierwotnym stanie.