Wartościowe artykuły

2pu

Budowa i remont

Główne zalety sufitów napinanych

Główne zalety sufitów napinanych

Zalety i wady sufitów napinanych to jeden z najpopularniejszych i gorąco dyskutowanych tematów na wszelkiego rodzaju forach sieciowych poświęconych budownictwu i naprawom. Przez użytkownika, który chce zapoznać się z tym zagadnieniem i zastanowić się nad realnością instalacji takiego projektu, cały przepływ informacji jest coraz większy, często sprzeczny i kontrowersyjny. Przy takim bogactwie opinii i argumentów nie jest łatwo domyślić się i obiektywnie zrozumieć atrakcyjne strony sufitów napinanych i ich wady.

Rodzaje sufitów napinanych

Aby rozsądnie ocenić jakość sufitu napinanego, należy najpierw przyjrzeć mu się bliżej. Pomysł zlicowania sufitu z naciągniętym płótnem pojawił się we Francji, dlatego sufit napinany jest często nazywany francuskim. Obecnie stosowane są 2 rodzaje takich konstrukcji. Ceną można sprawdzić na stronie dekodps.pl/cennik.html.

  • z tkaniny z tkaniny
  • Z folią z polichlorku winylu (PVC)

Montaż sufitu napinanego metodą klinową.

Najtańszy z punktu widzenia kosztów jest sufit napinany z folii winylowej, ale można go nazwać tanim tylko w porównaniu z sufitem napinanym z tkaniny. W stosunku do innych rodzajów wykończeń (konstrukcje podwieszane, tynki) nawet sufit PCV jest droższy, różnica w cenie będzie dość namacalna.

Sufit z tkaniny ma inną nazwę – bezszwową. Rzeczywiście, na takim suficie nigdy się nie dzieje i nie może być szwów, ponieważ jest on montowany tylko w solidnej formie. Maksymalny rozmiar pomieszczenia, w którym można prać sufit napinany tego typu, szerokość standardowej rolki jest ograniczona i wynosi 5m. Ograniczona szerokość folii PVC wynosi dziś tylko 3,5 m, a takie płótno pojawiło się całkiem niedawno. Dlatego w większości przypadków sufity winylowe mają zgrzewane szwy. Nie należy się martwić o wytrzymałość tego szwu: wykonuje się go za pomocą zgrzewania elektrycznego o wysokiej częstotliwości i, jak pokazuje test, jest trwalszy niż sama folia PVC w czystej postaci. Jednak na niektórych rodzajach folii (w zależności od faktury) staje się to zauważalne.

Główne zalety i wady sufitów napinanych
Montaż sufitu napinanego z harpunem: 1 – ściana, 2 – bagietka mocująca, 3 – sufit naciągany, 4 – harpun.

Bardzo powszechna jest opinia, że ​​sufity napinane bibułkowe wykonywane są wyłącznie z materiałów naturalnych. To nie jest prawda. Do produkcji takiej bibułki stosuje się nić poliestrową, dodatkowo gotowe płótno jest impregnowane poliuretanem.

Artykuł na ten temat: Beton dekoracyjny: Drukowane i stemplowane własnymi rękami, Dekor i technologia formulacji, wideo i prasa

Sufity napinane, takie jak tkanina i winyl, mocowane na ramie z aluminiowych lub plastikowych desek, zwanych bagietkami. Bagietki są przymocowane do ścian pod sufitem kapitału na całym obwodzie pomieszczenia. Przy zastosowaniu desek o standardowych wymiarach wysokość pomieszczenia zmniejszy się o 30-40 mm. Ale są specjalne odmiany – tak zwane mini-bagietki. Dzięki kompaktowym wymiarom pozwalają na zmniejszenie szczeliny między stropem głównym a naciągiem nawet do 15 mm.

Montaż sufitu z tkaniny jest dość prosty i nie wymaga użycia specjalnych urządzeń technicznych. Sufit winylowy po zamocowaniu na stelażu należy podgrzać ciepło do temperatury 80°. Po schłodzeniu folia rozciągnie się, tworząc gładką i nieskazitelnie gładką powierzchnię. Wielu błędnie uważa, że ​​proces podgrzewania folii winylowej przez jakiś czas zamienia pomieszczenie w saunę i prowadzi do katastrofalnych konsekwencji dla drewnianych mebli, okien i drzwi. Nie bój się takich efektów. Tylko sufit może być ogrzewany, a ponieważ najlepsza folia winylowa (0,15-0,25 mm) nie daje zauważalnego promieniowania podczerwonego, zmiany temperatury można odczuć tylko w odległości kilku centymetrów od niej.To prawda, że ​​użycie opalarki może prowadzić do niepożądanych efektów dotyczących roślin domowych, dlatego na czas instalacji lepiej je wyjąć z pomieszczenia.

Rozważ zalety i wady tego typu sufitów.

Zalety sufitów napinanych
Główne zalety i wady sufitów napinanych
Etapy montażu sufitu napinanego.

Główną zaletą sufitów napinanych niezależnie od rodzaju wstęgi jest ich efekt niwelacji. Tworzą idealną płaską płaszczyznę, a efekt ten osiąga się znacznie mniejszym wysiłkiem niż przy tynkowaniu czy montażu konstrukcji podwieszanych.

Ponadto sufity testowe mają nieodłączne cechy następujących pozytywnych cech:

Walory estetyczne. Sufity napinane – bardzo atrakcyjne rozwiązanie z punktu widzenia designu, ale tylko jeśli mówimy o folii PVC. Ten materiał zapewnia projektantowi naprawdę nieograniczony zestaw funkcji. Folia winylowa może być błyszcząca, matowa lub półprzezroczysta, jej różne rodzaje naśladują marmur, skórę, drewno. Popularne są sufity PCV z próbkowaniem pereł, z fakturą na metal, zamsz lub imitację powierzchni lakierowanej. Każda z tekstur dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej – około 200 różnych odcieni. Estetykę sufitów z tkaniny można przypisać bardziej wadom niż zaletom. Wszystkie tego typu sufity mają monotonną chropowatą fakturę, przypominającą tynkowany sufit, nie mniej skąpa jest także gama kolorów – tylko 10 nie wyrazistych odcieni o delikatnym pastelowym charakterze.
Szybkość instalacji. Montaż sufitu napinanego można wykonać w 3-4 godziny niezależnie od powierzchni pomieszczenia.
Trwałość. Różni producenci konstrukcji napinanych dostarczają swoje produkty w wieku od 10 do 12 lat, ale faktyczna żywotność tego typu sufitów znacznie przekracza ten okres i wynosi około 50 lat. Przez cały ten czas sufit napinany nie będzie wymagał naprawy ani nawet pielęgnacji.
Wodoodporny. Właściciel sufitu napinanego może nie bać się powodzi w swoim domu, nawet jeśli sąsiedzi zamienią swoje mieszkanie w basen na górze. Płótna wszystkich typów sufitów napinanych są wodoodporne, przeciekając przez wklejoną na siebie zakładkę wody po prostu do nich wpada, nie wpadając do pomieszczenia. Jednocześnie sufit jest w stanie opóźnić dość solidną objętość wody: jak pokazują testy, 1 m2 płótna wytrzymuje obciążenie 100 litrami wody. Pod tym względem folia winylowa jest bardziej opłacalną opcją niż sufit z tkaniny. Po pierwsze jest rozciągnięty, dzięki czemu może pomieścić większą ilość wody. Po drugie, po wyschnięciu sufit PCV zostanie w pełni odrestaurowany, a chusteczka zostanie tylko wyrzucona.